🧳 Ilmoittautuminen PiKe-kirjastojen työelämävaihtoon 2026 on avattu! 🧳

Vuosien 2026 ja 2027 aikana toteutetaan kiertue kirjastoissa Lupa- ja valvontaviraston kirjastotoimen ylitarkastajan ja kehittämiskirjaston koordinaattorien voimin. Kirjastojen kanssa palataan samoihin aiheisiin kuin vuosien 2022-23 keskusteluissa esimerkiksi kirjaston roolista kunnassa nykyhetkestä eteenpäin, kirjaston vahvuuksista, identiteetistä, kehittämiskohteista ja työssä motivoivista sekä innostavista tekijöistä. Selvitämme myös kirjastojen kokemusta kehittämiskirjastotyössä tapahtuneista muutoksista suhteessa kirjastojen tarpeisiin. Virtain kirjastossa vierailimme 11.6.2026. Blogautuksen 14.10.2022 vierailulta löydät ohesta.

Yleistä Virtain kirjastosta

Virtain kirjasto Helmisimpukka sijaitsee kaupungin keskustassa. Arkkitehti Esko Räntilän suunnittelema näyttävä kirjastotalo valmistui vuonna 1999. Nykyisin samassa rakennuksessa kirjaston kanssa toimii myös Virtain Merikanto-opisto. Palveluaikaa kirjastossa on maanantaista lauantaihin (kesäaikaan ma-pe), minkä lisäksi omatoimikirjasto on avoinna päivittäin laajoilla aukioloilla aamusta iltaan. Pääkirjaston ohella kuntalaisia palvelee Virtain ja Ruoveden yhteinen kirjastoauto.

Virtain kirjastossa työskentelee 7 henkilöä, yhteensä 5,7 henkilötyövuotta. Asukkaita kaupungissa on reilu 6100. Virroilla keskusteluun osallistuivat kirjastotoimenjohtaja Heidi Leo, kirjastovirkailija Ritva Niemi, hyvinvointijohtaja Minna Koskinen ja hyvinvointilautakunnan puheenjohtaja Pirjo Ala-Kaarre.

Kirjasto kunnan hyvinvointityön ytimessä

Hyvinvointialueiden aloitettua toimintansa Virrat on panostanut hyvinvoinnin ja terveyden edistämiseen. Virtain kirjasto siirrettiin sivistystoimesta osaksi kaupunkiin perustettua hyvinvoinnin toimialaa vuonna 2024. Minna Koskisen mukaan kirjasto on nostanut koko toimialan profiilia. Kuntalaiset ovat kirjaston palveluihin tyytyväisiä ja kiittävää palautetta on tullut niin arjessa kuin kuntalaiskyselyn kautta. Heidi Leo on samoilla linjoilla ja kertoo kirjaston tilanteen olevan hyvä osana hyvinvointipalveluita.

Ritva Niemen mukaan Virtain kirjasto on mainio työpaikka sekä kirjastorakennuksen tarjoamien hienojen puitteiden että erinomaisen työilmapiirin vuoksi. Heidi Leon mukaan työyhteisö toimii hyvin ja asiakastarpeisiin pystytään vastaamaan ketterästi. Tästä kertoo esimerkiksi omatoimiaikojen laajentaminen aikaisempaan aamuun asiakastoiveiden pohjalta.

Ihmisiä ja kirjahyllyjä Virtain kirjastossa.

Liikkuvia palveluja ja luotettavaa tietoa

Kirjaston käyttöluvut ovat kasvusuunnassa ja tulevaisuus näyttää positiiviselta. Kirjastoautopalveluiden osalta pohdintaa aiheuttavat käyttöikänsä loppua lähestyvä auto ja uuden auton hankkimiseen liittyvät haasteet. Kirjastoauton käyttöaste on tällä hetkellä hyvä ja palvelu tärkeä etenkin kauempana keskustasta asuville kuntalaisille. Pirjo Ala-Kaarteen mukaan tahtotilaa kirjastoautopalvelun kehittämiseen löytyy. Keskustelijoilla on luottoa siihen, että kirjastoautopalvelua pystytään tarjoamaan myös tulevaisuudessa.

Kirjastossa tarjotaan säännöllisesti digitukea ja kirjaston roolin digituen antajana sekä luotettavan tiedon tarjoajana nähdään kasvavan tulevaisuudessa. Ritva Niemi kertoi pohtivansa erilaisia keinoja nostaa kriittisen lukutaidon teemoja kirjaston aikuisasiakkaille. Hän on tuonut mediasivistysnäkökulmaa mukaan myös kirjastossa vuoroviikoin järjestettävään, suosittuun tietovisaan.

Virtain kirjaston lastenosaston kirjahyllyjä, pöytä ja kirjakori, jonka takaa kurkistaa pehmonalle.

Ratkaisukeskeistä asiakastyötä

Keskustelua edeltäneessä Ikaalisten ja Virtain kirjastojen yhteisessä osaamiskartoituksessa kirjastojen vahvuudeksi nostettiin ”asenne ratkaisee”. Virroilla asiakkaat kohdataan kunnioittavasti ja ratkaisukeskeisesti. Asiakastoiveita kuunnellaan herkällä korvalla ja niihin myös reagoidaan.

Suureksi vahvuudeksi keskustelijat nostavat myös lastenkirjastotyön, johon on panostettu ja varattu hyvin resurssia. Lastenkirjastotyötä tehdään Virroilla kahden henkilön voimin ja kouluyhteistyötä toteutetaan päivittyvän yhteistyösuunnitelman mukaan.

Kannustava ilmapiiri ja johdon tuki innostavat kehittämään työtä

Kirjastossa on joustava asenne osaamisen kehittämiseen. Henkilökunnalla on tasavertaiset mahdollisuudet osallistua ja opiskella. Ritva Niemi koki, että omassa työssä on valtavasti edellytyksiä ja mahdollisuuksia kehittää osaamista esihenkilön vahvalla tuella. Heidi Leo sai samassa yhteydessä suoran palautteen: ”Meillä on maailman paras kirjastotoimenjohtaja”! Heidi kertoi myös omassa työssään saavansa ammatillista tukea, ja luottamuksen ilmapiirin antavan esihenkilönäkin mahdollisuuden myöntää, ettei aina osaa kaikkea.

Virroilla koetaan, että asioiden kanssa ei tarvitse jäädä yksin, vastuu kannetaan yhdessä ja toiminnalla on esihenkilöiden vahva tuki. Minna Koskinen totesi, että hyvä ilmapiiri mahdollistaa sen, että kirjastossa voidaan laittaa voimavaroja myös muuhun kuin perustyöhön. Omaa työtä ja osaamista halutaan kehittää, ja kannustetaan myös muita osallistumaan. Vertaistukea on aina tarjolla.

Nojatuoli, johon paistaa aurinko Virtain kirjastossa.

Etämahdollisuudet ja tallenteet tukevat osallistumista

Virroilla oltiin tyytyväisiä kehittämiskirjaston ja Lupa- ja valvontaviraston tukeen ja monipuoliseen koulutustarjontaan. Eri järjestäjien toteuttamia koulutuksia hyödynnetään sisältö edellä. Järjestävä taho ei aina edes jää mieleen, mutta hyviä koulutuksia tulee kaikilta. Heidi kiitti erityisesti Lupa- ja valvontaviraston johtajille suuntaamia tilaisuuksia. Johtamisen verkostot ovat olleet tärkeitä ja Lupa- ja valvontavirastosta on saanut aina apua.

Virroilla pidetään etäosallistumisen mahdollisuutta ja tallenteita erittäin tärkeinä sekä hyvin arkeen solahtavina. Osallistuminen on muuttunut huomattavasti helpommaksi, kun ei tarvitse matkustaa koulutuksiin. Välillä on kuitenkin hyvä lähteä myös paikan päälle tapaamaan kollegoita.

Kiitos että tulitte!

Keskustelijat pitivät hyvänä ja tärkeänä, että kehittämiskirjastosta tultiin paikan päälle käymään. Kiitosta annettiin siitä, että ollaan kiinnostuneita kunnan asioista, luodaan tilaisuus keskustella, kysytään mitä kuuluu, ja annetaan puheenvuoro työntekijöille.

Seuraa somessa

Virtain kaupunginkirjasto Facebookissa

Virtain kaupunginkirjasto Instagramissa

Teksti: Kaisa Palomäki, ja kuvat: Juliaana Grahn

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *