Otsikko voisi hyvin olla kirjastoammattilaisen huokaus työpaikan kahvipöydässä keskellä syksyn kiireitä. Osuvan kiteytyksen saimme kuitenkin Jyväskylän kaupunginkirjastossa käyneeltä yläkoululaiselta, jolta kysyttiin, millaisia esteitä hänen lukuharrastukselleen on.
Motia, jaksua ja aikaa on Tampereen ja Jyväskylän kaupunginkirjastojen yhteinen kehittämishanke, jonka projektisuunnittelijana aloitin syksyllä 2026. Olen Mervi Hietanen ja työskentelen puolet työajastani hankkeen parissa ja puolet Tampereella Härmälän lähikirjastossa. Hanke jatkuu vuoden 2027 loppuun. Olen suurimman osan työurastani työskennellyt Tampereella lasten- ja nuortenkirjastotyön parissa.
Eräänä keskeisenä tavoitteena hankkeessa on kirjastojen tekemän lukutaitotyön vaikuttavuuden osoittaminen. Vaikuttavuutta helpompaa meidän on mitata vinkkausmääriä ja ryhmäkäynteihin osallistujia, ja määrällisiä mittareita me kirjastossa olemme tottuneet tilastoimaan ja seuraamaan. Kirjastoissa tehdään paljon lasten ja nuorten lukemisen edistämiseksi, mutta vaikutuksia lukutaitoon, lukumotivaatioon ja lukemiseen liittyviin asenteisiin on edelleen vaikea mitata.
Hankkeessa kehitetään uusia tapoja arvioida kirjastojen lukutaitotyön tuloksia sekä luodaan pysyviä mittareita ja seurantamalleja, joiden avulla vaikutuksia voidaan seurata myös hankkeen päättymisen jälkeen. Tavoitteena on tehdä kirjaston lukutaitotyöstä entistä tavoitteellisempaa, näkyvämpää ja vaikuttavampaa.
Hankkeen kohderyhmänä ovat lapset ja nuoret. Molemmista kaupungeista on valittu mukaan koululuokkia ja myöhemmin mukaan saadaan mahdollisesti myös harrastusryhmiä. Tavoitteena hankkeessa on lasten ja nuorten äänen nostaminen kehittämistyön keskiöön. Aiemmissa selvityksissä on noussut esiin, että monet lapset ja nuoret kokevat, etteivät he pääse vaikuttamaan lukemiseen liittyviin käytäntöihin.
Mukana hankkeessa olevat kirjastot, koulut ja yhteistyökumppanit kehittävät ja kokeilevat yhdessä uusia toimintamalleja lukemisen tukemiseksi. Kokeilujen vaikutuksia arvioidaan sekä lukutaitomittausten että lasten ja nuorten omien kokemusten kautta.
Syksy 2026 on alkanut Motia, jaksua ja aikaa -hankkeessa ohjausryhmän ja projektiryhmän kokoontumisilla, myös mukaan tulevat koulut ja kirjastot on valittu. Palvelumuotoilukumppanimme hankkeessa on Pentagon Design, jolla on paljon kokemusta lasten ja nuorten kanssa työskentelystä.
Tule mukaan seuraamaan hankkeen kuulumisia AkePiKen sivuilla ja muissa kanavissa!
Teksti: Mervi Hietanen
Kuva: Vee Parkkinen